VÅRT PARTI

Socialdemokraterna i Malmö har idag cirka 3.000 medlemmar. Vi bygger vårt partiarbete på en traditionell folkrörelsegrund där medlemmarna är aktiva i en rad olika socialdemokratiska föreningar. Medlemmen är den viktigaste länken i vår organisationskedja. Som medlem kan du vara aktiv i en bostadsområdesförening, en S-fackklubb, en kvinnoklubb eller en SSU-klubb. Vill du också skapa en rättvisare värld och vara med och bygga ett hållbarare Malmö? Bli medlem idag!

VÅRA FÖRENINGAR

I BOSTADSOMRÅDEN

Augustenborgs s-förening Ordförande: Muris Kaljaca Mobil: 070-2779463 murizk@yahoo.se Hemsida

Borgmästaregårdens S-förening Ordförande: Mobil:

(S)entrums S-förening Ordförande: Zeljko Pavlovic Mobil: 070-457 31 26 zeljko_fco@hotmail.com

Fosie S-förening Ordförande: Arwin Sohrabi Mobil: 070-571 36 90 arwin.s@hotmail.se

Holma-Fosiedals S-förening Ordförande: Amani Loubani Mobil: 073-950 10 57 amani_loubani@yahoo.com

Husie S-förening Ordförande: Bo Carlqvist Telefon: 040-49 08 23 bo.carlqvist@sydnet.net

Höja Almgården Jägersro S-förening Ordförande: Tayfun Erden Mobil: 073-318 42 62. taffe76@gmail.com

Kirseberg-Segevångs S-Förening Ordförande: Bjarne Hansen Telefon: 040-187745 Mobil: 072-187 47 01 bjarne18@hotmail.se

Kroksbäck-Hyllie S-förening Ordförande: Alai Javardahi M Mobil: 073-513 34 28 jav_0758@yahoo.se

Kulladals S-förening Ordförande: Freddie Åkerblom Telefon: 040 923882 Mobil: 072-962 57 38 freddie.akerblom@malmo.se

Limhamns S-förening Ordförande: Lars-Åke Nilsson Telefon: 040-16 14 88 lars.nilsson1@comhem.se

Lindeborgs S-förening Ordförande: Ingela Andersson Mobil: 076-8681230 lovet3@hotmail.com

Lindängen S-förening Ordförande: Shaip Morina  Mobil: 073-726 91 07 shaip.morina@outlook.com

Lorenborgs s-förening Ordförande: Stefan Pinjefors Mobil: 073-426 13 29
stefan.pinjefors@gmail.com

Möllevångens S-förening Ordförande: Sten Svensson Telefon: 040-611 34 56 Mobil: 070-4714324 sten-inge.svensson@telia.com sten.svensson@hyresgastforeningen.se

Oxie S-förening Ordförande: Björn Johansson Telefon: 070-019 44 65
bjorn901@hotmail.com Hemsida

Rosengårds S-förening Ordförande: Dundar Gungör Mobil: 0706-202129 dundar@sturf.se Hemsida

Sofielunds S-förening Ordförande: Vakant

Sorgenfri S-förening Ordförande: Emil Svensson Mobil: 070-998 98 13 emil.svensson.malmo@gmail.com Hemsida

Sydvästs s-förening Ordförande: Linda Attin Mobil: 070-749 39 21 linda.attin@gmail.com

Söderkulla S-förening Ordförande: Gert Jakobsson Telefon: 040-96 74 10 Mobil: 070-6218495 040967410@telia.com

Triangelns S-förening Ordförande: Mathias Persson Mobil: 073-312 33 33 mathias4juli@gmail.com

Tygelsjö s-förening Kontaktperson: Amela Hodzic Telefon: 040 139016 Mobil: 072-552 53 44 amela.alisic-hodzic@skane.se

V Innerstadens S-förening Ordförande: Martin Hjort Mobil: 073-422 88 65 martinhjort58@hotmail.com Hemsida

S-FACKKLUBBAR

Kommunals S-fackklubb i Malmö

(Roskildevägen 35, 040-26 23 02) Ordförande: Helen Persson Mobil: 073-344 27 84 persson.helen1@gmail.com

Livs

Kontaktperson: Annika Persson Mobil:070-562 04 62 annika.persson@livs.se

LO-fackens S-fackklubb

Ordförande: Mikael Widéen Mobil: 073-980 33 00 mikael.wideen@gmail.com

IF Metall

Ordförande: Mikael Widéen Mobil: 073-980 33 00 mikael.wideen@gmail.com

Byggfacken

Ordförande: Bengt-Göran Svensson Telefon: 040 127219 Mobil: 070-8242918 b-g.svensson@hotmail.com

GS sossen Malmö

Ordförande: Gert Inge Ridell  Mobil: 073-696 41 32  gert-inge.ridell@holmbergs.com

Handels S-fackklubb

Ordförande: Elin Kramer Mobil: 070-149 19 63   elin.kramer@gmail.com

Hotell och Restaurang

Ordförande: Inger Jarl-Beck Mobil. 070-2390340 inger1@hotmail.se

Seko S-förening

Ordförande: Mats Sjölin Telefon: 040 79934 Mobil: 073-6911743 mats.sjolin@posten.se

Transport-Sossen

Ordförande: Henrik Dagshem Mobil: 070-537 95 79
henke_malmo@hotmail.com

Elektrikerna

Ordförande: Nicklas Tempel Mobil: 070-514 92 78 nicklas.tempel@sef.se

Tjänstemännen

Ordförande: Tommy Persson Telefon: 040-939464 Mobil: 0730-563903 tommypersson09@gmail.com

S- KVINNOR MALMÖ

Ordförande: Carina Nilsson Tfn: 070-2465038 e-post: carina.nilsson.ks@malmo.se

KVINNOKLUBBAR

Kvinnoklubben Alina

Ordförande: Maria Bergqvist Mobil: 073-385 01 00 ccmmohrf@hotmail.com

Kvinnoklubben ANNA

Ordförande: Barbro Erlström Mobil: 070-6583235 barbro.erlstrom@telia.com

Kvinnoklubben Avantgarde – för unga sossetjejer!

Ordförande: Jenny Österlind Telefon: 073-954 40 42
bjork.jenny@gmail.com

Kvinnoklubben Husie

Ordförande: Ulla Ängquist   Mobil: 070-378 52 32  ulla.angquist@sydmail.se

Kvinnoklubben K.A.R.L

Ordförande: Kia Haraldsdotter Sagéus Telefon: 073-9160589 kia.haraldsdotter-sageus@malmo.se

Kvinnoklubben KAROLINA

Ordförande: Gunilla Bengtsson  Mobil: 070-374 30 32  10bengtsson@telia.com

ÖVRIGA

Öresunds S-förening

Ordförande: Jan Svärd
Telefon: 040-6117741
Mobil: 070-8305333
jansvard@telia.com

S-förening för skola och utbildning

Ordförande: Nahid Biglari
Telefon: 040-938794
Mobil: 073-6226054
nahid.biglari@malmo.se Hemsida

Global(S)

Ordförande: Jamal El-Haj
Telefon: 040-975593
Mobil: 073-4354512
jamal.el-haj@malmo.se

Multikulturella s-föreningen

Ordförande: Fehim Yilmaz
Telefon: 040-88857
Mobil: 073-6340993
fehim.yilmaz@hotmail.com

Persiska s-föreningen

Ordförande: Nahid Biglari
Telefon: 040-938794
Mobil: 073-622 60 55
nahid.biglari@malmo.se

HBT-S Öresund

Ordförande: Anders Bengtsson
Mobil: 070-536 54 53
anders.bengtsson@4f.se

Malmö Socialdemokratiska förening

Ordförande: Juan-Tadeo Espitia
Mobil: 076-945 56 69
juan.espitia@malmo.se

Socialdemokrater för Tro och Solidaritet i Malmö

Ordförande: Curt Jacobsson
Mobil: 073-391 59 43

Unga Socialdemokrater

Ordförande: Charlotte Malmborg
Mobil: 070-918 82 87
malmborgens@hotmail.com