VÅRT PARTI

Socialdemokraterna i Malmö har idag cirka 2 500 medlemmar. Vi bygger vårt partiarbete på en traditionell folkrörelsegrund där medlemmarna är aktiva i en rad olika socialdemokratiska föreningar och klubbar.  Som medlem kan du vara aktiv i en bostadsområdesförening, en S-fackklubb, en kvinnoklubb eller en SSU-klubb och S-studenter. Nedan ser du de flesta av våra föreningar. Ifall du är intresserad av SSU och S-studenter kan du klicka på en av de flikar som finns ovan.

 

VÅRA FÖRENINGAR OCH KLUBBAR

I BOSTADSOMRÅDEN

Augustenborgs s-förening
Ordförande: Neziya Rahman
Mobil: 076-199 86 29
nezija@hotmail.com   Hemsida

Borgmästaregårdens S-förening
Ordförande: Ali Reza Yakhdani Riazi
Mobil: 072-301 00 22 
ali.reza.yakhdani@ssu.se

(S)entrums S-förening
Ordförande: Börje Viberg
Mobil: 070-862 64 76
viberg444@aol.se

Fosie S-förening
Ordförande: Arwin Sohrabi
Mobil: 070-571 36 90
arwin.s@hotmail.se

Holma-Fosiedals S-förening
Ordförande: Amani Loubani
Mobil: 073-950 10 57
amani_loubani@yahoo.com

Husie S-förening
Ordförande: Bo Carlqvist
Telefon: 040-49 08 23
bo.carlqvist@sydnet.net

Höja Almgården Jägersro S-förening
Ordförande: Tayfun Erden
Mobil: 073-318 42 62.
taffe76@gmail.com

Kirseberg-Segevångs S-Förening
Ordförande: Bjarne Hansen
Telefon: 040-187745 Mobil: 072-187 47 01
bjarne18@hotmail.se

Kroksbäck-Hyllie S-förening
Ordförande: Wilfredo Salinas Yancunta
Mobil: 076-752 15 68
wilfredo.salinas@gmail.com

Kulladals S-förening
Ordförande: Linda Johnsson
Mobil: 070-268 17 76
lindatjohnsson@icloud.com

Limhamns S-förening
Ordförande: Nahid Biglari
Mobil: 073-6226055
nahid@biglari.se

Lindeborgs S-förening
Ordförande: Ingela Andersson
Mobil: 076-8681230
lovet3@hotmail.com

Lindängen S-förening
Ordförande: Shaip Morina
Mobil: 073-726 91 07
shaip.morina@outlook.com

Lorenborgs s-förening
Ordförande: Stefan Pinjefors
Mobil: 073-426 13 29
stefan.pinjefors@gmail.com

Möllevångens S-förening
Ordförande: Sten Svensson
Mobil: 070-4714324
sten-inge.svensson@telia.com sten.svensson@hyresgastforeningen.se

Oxie S-förening
Ordförande: Björn Johansson
Telefon: 070-019 44 65
bjorn901@hotmail.com Hemsida

Rosengårds S-förening
Ordförande: Dundar Gungör
Mobil: 0706-202129
dundar@sturf.se Hemsida

Sofielunds S-förening
Ordförande: Future Abdulkhadir Mohamed
Mobil: 076-205 95 10
future@live.se

Sorgenfri S-förening
Ordförande: Kamyar Alinejad
Mobil: 073-511 21 95  
kamy.alinejad@gmail.com
Hemsida

Sydvästs s-förening
Ordförande: Sven-Erik Rasmusson
Mobil: 070-471 43 01
sven-erik.rasmusson@telia.com

Söderkulla S-förening
Ordförande: Gert Jakobsson
Telefon: 040-96 74 10 Mobil: 070-6218495
040967410@telia.com

Triangelns S-förening
Ordförande: Mathias Persson
Mobil: 073-312 33 33
mathias4juli@gmail.com

Tygelsjö s-förening Kontaktperson: Amela Hodzic Telefon: 040 139016 Mobil: 072-552 53 44 amela.alisic-hodzic@skane.se

Västra Innerstadens S-förening Ordförande Martin Hjort, Mobil: 073- 422 88 65  martinhjort@hotmail.com Hemsida

Västra Hamnens S-förening Ordförande: Jose Munoz Pastene  Mobil: 073-339 54 39  pepusko@hotmail.com

S- FACKKLUBBAR

Kommunals S-fackklubb i Malmö

(Roskildevägen 35, 040-26 23 02) Ordförande: Helen Persson Mobil: 073-344 27 84 persson.helen1@gmail.com

Livs

Kontaktperson: Andreas Papamoshos Mobil:070-7756122 Andreas.papamoshos@yahoo.se

LO – fackens S- fackklubb

Ordförande: Stefan Höök Mobil: 076-791 61 91 stefan.hook@lo.se

IF Metalls S- fackklubb

Ordförande: Mikael Widéen Mobil: 073-980 33 00 mikael.wideen@gmail.com

Byggfacken

Ordförande: Bengt-Göran Svensson Telefon: 040 127219 Mobil: 070-8242918 b-g.svensson@hotmail.com

GS Sossen Malmö

Ordförande: Gert Inge Ridell  Mobil: 073-696 41 32  gert-inge.ridell@holmbergs.com

Handels S-fackklubb

Ordförande: Elin Kramer Mobil: 070-149 19 63   elin.kramer@gmail.com

Hotell och Restaurangs S-fackklubb

Ordförande: Inger Jarl-Beck Mobil: 070-2390340 inger1@hotmail.se

SEKO S- förening

Ordförande: Mats Sjölin Telefon: 040 79934  Mobil: 073-6911743 mats.sjolin@posten.se

Transport – Sossen

Ordförande: Henrik Dagshem  Mobil: 070-537 95 79
henke_malmo@hotmail.com

Elektrikerna

Ordförande: Nicklas Tempel Mobil: 070-514 92 78 nicklas.tempel@sef.se

Tjänstemännen

Kontaktperson: Henric Lellky Mobil: 070-934 05 50 ingenium@hotmail.com

S- KVINNOR I MALMÖ

Ordförande: Carina Nilsson Tfn: 070-2465038 e-post: carina.nilsson.ks@malmo.se

KVINNOKLUBBAR

Kvinnoklubben Alina

Ordförande: Maria Bergqvist Mobil: 073-385 01 00 ccmmohrf@hotmail.com

Kvinnoklubben ANNA

Ordförande: Barbro Erlström Mobil: 070-6583235 barbro.erlstrom@telia.com

Kvinnoklubben Avantgarde -för unga sossetjejer!

Ordförande: Jenny Österlind Telefon: 073-954 40 42
bjork.jenny@gmail.com

Kvinnoklubben Husie

Ordförande: Ulla Ängquist   Mobil: 070-378 52 32  ulla.angquist@sydmail.se

Kvinnoklubben K.A.R.L.

Ordförande: Kia Haraldsdotter Sagéus Telefon: 073-9160589 kia.haraldsdotter-sageus@malmo.se

Kvinnoklubben Karolina

Ordförande: Gunilla Bengtsson  Mobil: 070-374 30 32  10bengtsson@telia.com

ÖVRIGA
Öresunds S-Förening

Ordförande: Emil Svensson
Mobil: 070-998 98 13
emil.svensson.malmo@gmail.com

S-förening för skola och utbildning

Ordförande: Nahid Biglari
Telefon: 040-938794
Mobil: 073-6226054
nahid.biglari@malmo.se Hemsida

Global (S)

Ordförande: Jamal El-Haj
Telefon: 040-975593
Mobil: 073-4354512
jamal.el-haj@malmo.se

Multikulturella S-föreningen

Ordförande: Fehim Yilmaz
Telefon: 040-88857
Mobil: 073-6340993
fehim.yilmaz@hotmail.com

Persiska S-föreningen

Ordförande: Nahid Biglari
Telefon: 040-938794
Mobil: 073-622 60 55
nahid.biglari@malmo.se

HBT – S Öresund

Ordförande: Johanna Axerup
Mobil: 070-899 55 47
johannaaxerup@gmail.com

Malmö Socialdemokratiska Förening

Ordförande: Juan-Tadeo Espitia
Mobil: 076-945 56 69
juan.espitia@malmo.se

Socialdemokrater för Tro och Solidaritet i Malmö

Ordförande: Curt Jacobsson
Mobil: 073-391 59 43

Unga Socialdemokrater

Ordförande: William Spegel
Mobil: 073-735 22 15
w.spegel@hotmail.com