Socialdemokraterna i Malmö har idag cirka 2 500 medlemmar. Vi bygger vårt partiarbete på en traditionell folkrörelsegrund där medlemmarna är aktiva i en rad olika socialdemokratiska föreningar och klubbar. 

Som medlem kan du vara aktiv i en bostadsområdesförening, en S-fackklubb, en kvinnoklubb eller en SSU-klubb och S-studenter.
Nedan ser du de flesta av våra föreningar. 

VÅRA FÖRENINGAR OCH KLUBBAR

I OMRÅDEN

Augustenborgs S-förening
ordf. Neziya Rahman, ordf. 
Telefon: 0761-998629
nezija@hotmail.com  
Hemsida

Borgmästaregårdens S-förening
ordf. Ali Reza Yakhdani Riazi
Mobil: 0723-010022 
ali.reza.yakhdani@ssu.se

(S)entrums S-förening
ordf. Börje Viberg
Telefon: 0708-626476
viberg444@aol.se

Fosie S-förening
ordf. Arwin Sohrabi
Telefon: 0705-713690
arwin.s@hotmail.se

Holma-Fosiedals S-förening
ordf. Amani Loubani
Mobil: 073-950 10 57
amani_loubani@yahoo.com

Husie S-förening
ordf. Bo Carlqvist
Telefon: 040-490823
bo.carlqvist@sydnet.net

Höja Almgården Jägersro S-förening
ordf. Tayfun Erden
Telefon: 073-318 42 62
taffe76@gmail.com

Kirseberg-Segevångs S-Förening
ordf. Bjarne Hansen
Telefon: 040-187745, 0721-874701
bjarne18@hotmail.se

Kroksbäck-Hyllie S-förening
ordf. Wilfredo Salinas Yancunta
Telefon: 0767-521568
wilfredo.salinas@gmail.com

Kulladals S-förening
ordf. Linda Johnsson
Telefon: 070-268 17 76
lindatjohnsson@icloud.com

Limhamns S-förening
ordf. Nahid Biglari
Telefon: 0736-226055
nahid@biglari.se

Lindeborgs S-förening
ordf. Ingela Andersson
Telefon: 0768-681230
lovet3@hotmail.com

Lindängen S-förening
ordf. Shaip Morina
Telefon: 0737-269107
shaip.morina@outlook.com

Lorenborgs s-förening
ordf. Stefan Pinjefors
Telefon: 0734-261329
stefan.pinjefors@gmail.com

Möllevångens S-förening
ordf. Sten Svensson
Telefon: 0704-714324
sten-inge.svensson@telia.com
sten.svensson@hyresgastforeningen.se

Oxie S-förening
ordf. Björn Johansson
Telefon: 0700-194465
bjorn901@hotmail.com
Hemsida

Rosengårds S-förening
ordf. Dundar Gungör
Telefon: 0706-202129
dundar@sturf.se
Hemsida

Sofielunds S-förening
ordf. Future Abdulkhadir Mohamed
Telefon: 0762-059510
future@live.se

Sorgenfri S-förening
ordf. Kamyar Alinejad
Telefon: 0735-112195  
kamy.alinejad@gmail.com

Hemsida

Sydvästs s-förening
ordf. Sven-Erik Rasmusson
Telefon: 0704-714301
sven-erik.rasmusson@telia.com

Söderkulla S-förening
ordf. Gert Jakobsson
Telefon: 040-967410, 0706-218495
040967410@telia.com

Triangelns S-förening
ordf. Mathias Persson
Telefon: 0733-123333
mathias4juli@gmail.com

Tygelsjö s-förening
Kontakt: Amela Hodzic
Telefon: 040-139016, 0725-525344
amela.alisic-hodzic@skane.se

Västra Innerstadens S-förening
ordf. Martin Hjort
Telefon: 0734-228865 
martinhjort@hotmail.com
Hemsida

Västra Hamnens S-förening
ordf. Jose Munoz Pastene 
Telefon: 0733-395439 
pepusko@hotmail.com

S- FACKKLUBBAR

Kommunals
S-fackklubb i Malmö
ordf. Helen Persson
Roskildevägen 35
Telefon: 040-262302, 0733-442784
persson.helen1@gmail.com

LIVS
Kontakt: Andreas Papamoshos
Telefon: 0707-756122
Andreas.papamoshos@yahoo.se

LO – fackens S- fackklubb
ordf. Stefan Höök
Telefon: 0767-916191
stefan.hook@lo.se

IF Metalls S- fackklubb
ordf. Mikael Widéen
Telefon: 0739-803300
mikael.wideen@gmail.com

Byggfacken
ordf. Bengt-Göran Svensson
Telefon: 040-127219, 0708-242918
b-g.svensson@hotmail.com

GS Sossen Malmö
ordf. Gert Inge Ridell
Telefon: 0736-964132
gert-inge.ridell@holmbergs.com

Handels S-fackklubb
ordf. Elin Kramer
Telefon: 0701-491963
elin.kramer@gmail.com

Hotell och Restaurangs S-fackklubb
ordf. Inger Jarl-Beck
Telefon: 0702-390340
inger1@hotmail.se

SEKO S- förening
ordf. Mats Sjölin
Telefon: 040-79934, 0736-911743
mats.sjolin@posten.se

Transport – Sossen
ordf. Henrik Dagshem
Telefon: 0705-379579
henke_malmo@hotmail.com

Elektrikerna
ordf. Nicklas Tempel
Telefon: 0705-149278
nicklas.tempel@sef.se

Tjänstemännen
Kontakt: Henric Lellky
Telefon: 0709-340550
ingenium@hotmail.com

KVINNOKLUBBAR

S- KVINNOR I MALMÖ
ordf. Carina Nilsson
Telefon: 0702-465038
carina.nilsson.ks@malmo.se

KVINNOKLUBBEN ALINA
ordf. Maria Bergqvist
Telefon: 0733-850100
ccmmohrf@hotmail.com

KVINNOKLUBBEN ANNA
ordf. Barbro Erlström
Telefon: 0706-583235
barbro.erlstrom@telia.com

KVINNOKLUBBEN AVANTGARDE – för unga sossetjejer!
ordf. Jenny Österlind
Telefon: 0739-544042
bjork.jenny@gmail.com

KVINNOKLUBBEN HUSIE
ordf. Ulla Ängquist
Telefon: 0703-785232
ulla.angquist@sydmail.se

KVINNOKLUBBEN K.A.R.L.
ordf. Kia Haraldsdotter Sagéus
Telefon: 073-9160589
kia.haraldsdotter-sageus@malmo.se

KVINNOKLUBBEN KAROLINA
ordf. Gunilla Bengtsson
Telefon: 0703-743032
10bengtsson@telia.com

FÖR UNGA

S-studenter i Malmö

SSU i Malmö

————————

ÖVRIGA

Öresunds S-Förening
ordf. Emil Svensson
Telefon: 0709-989813
emil.svensson.malmo@gmail.com

S-förening för skola och utbildning
ordf. Nahid Biglari
Telefon: 040-938794, 073-6226054
nahid.biglari@malmo.se Hemsida

Global (S)
ordf. Jamal El-Haj
Telefon: 040-975593, 0734-354512
jamal.el-haj@malmo.se

Multikulturella S-föreningen
ordf. Fehim Yilmaz
Telefon: 040-88857, 0736-340993
fehim.yilmaz@hotmail.com

Persiska S-föreningen
ordf. Nahid Biglari
Telefon: 040-938794, 0736-226055
nahid.biglari@malmo.se

HBT – S Öresund
ordf. Johanna Axerup
Telefon: 0708-995547
johannaaxerup@gmail.com

Malmö Socialdemokratiska Förening
ordf. Juan-Tadeo Espitia
Telefon: 0769-455669
juan.espitia@malmo.se

Socialdemokrater för Tro och Solidaritet i Malmö
ordf. Curt Jacobsson
Telefon: 0733-915943

Unga Socialdemokrater
ordf. William Spegel
Telefon: 0737-352215
w.spegel@hotmail.com