Kontakt

Välkommen till Socialdemokraterna i Malmö! I menyn till höger hittar du kontaktuppgifter till vår personal, våra politiska företrädare, vår styrelse samt våra föreningar.

Aktuell information med anledning av Coronaviruset

Socialdemokraterna i Malmö har vidtagit ett antal åtgärder i sin verksamhet för att förhindra smittspridning. Nedanstående gäller just nu.

Arbetarekommunen arbetar med att i största möjliga utsträckning hålla verksamhet via video- eller telefonkonferens istället för att ställa in. Arbetarkommunen erbjuder även S-föreningar och klubbar verktyg och kunskap för att hålla sådana möten. Ett sådant verktyg är ”Zoom”. Här kan du läsa om hur du använder det.

Om du känner dig sjuk – stanna hemma! Ta det säkra före det osäkra.

Har du frågor eller synpunkter? Kontakta oss helst via telefon 040-631 22 30 eller maila till malmo@socialdemokraterna.se

Expedition

PERSONAL

Zinaida Kajevic 
Förste ombudsman 
Telefon: 070- 830 58 33
zinaida.kajevic@socialdemokraterna.se

Björn Gudmundsson
Ombudsman
Telefon: 070-631 31 34
bjorn.gudmundsson@socialdemokraterna.se

Linnea Jacobsson 
Ombudsman
Telefon: 070 773 19 35
linnea.jacobsson@socialdemokraterna.se

Åsa Durgut
Administratör
Telefon: 040-631 22 32
asa.durgut@socialdemokraterna.se

Johan Pettersson
Administratör (Medlemssystemet)
Telefon: 040-631 22 34
johan.petersson@socialdemokraterna.se

Patrik Lindqvist
Administratör
Telefon: 040-631 22 35
patrik.lindqvist@socialdemokraterna.se

Malmö stad

Socialdemokraterna i Malmö har många förtroendevalda. De allra flesta är på sin fritid. Nedan syns enbart de som är heltidsarvoderade förtroendevalda i kommun samt politiska sekreterare .

Katrin Stjernfeldt Jammeh
Kommunstyrelsens ordförande och finanskommunalråd
Skicka E-post
Andreas Schönström
Kommunråd med ansvar för teknik och service
Skicka E-post
Anders Rubin
Kommunråd med ansvar för vård och omsorg
Skicka E-post
Frida Trollmyr
Kommunråd med ansvar för kultur och fritid
Skicka E-post
Sedat Arif
Kommunråd med ansvar för arbetsmarknad och socialtjänst
Skicka E-post
Luciano Astudillo
Stabschef
Skicka E-post
040-34 11 19
Anders Malmström
Politisk sekreterare
Skicka E-post
040341186
Nashab Farhikhtah
Politisk sekreterare
Skicka E-post
040-34 10 03
Vanessa Marko
Politisk sekreterare
Skicka E-post
Hanna Ortman
Politisk sekreterare
Skicka E-post
Arian Ratkoceri
Politisk sekreterare
Skicka E-post
040-34 11 29
Åsa Valdemarsson
Politisk sekreterare
Skicka E-post
040-34 11 06
Oscar Rauer (pappaledig till okt 2021)
Politisk sekreterare
Skicka E-post
Nihad Pasalic
Politisk sekreterare
Skicka E-post
040-34 11 06
Abdirahman Siyad
Politisk sekreterare
Skicka E-post

Press

Anders Malmström
Pressansvarig, kommunalrådsavdelningen
Presskontakt även för Socialdemokraterna i Malmö
0768-707952
anders.malmstrom@malmo.se

Åsa Waldemarsson
Pressekreterare för kommunstyrelsens ärenden
070-836 40 16
asa.waldemarsson@malmo.se

Vanessa Marko
Pressekreterare för Katrin Stjernfeldt Jammeh
070-148 46 24
vanessa.marko@malmo.se

Region Skåne

Carina Svensson
Regionråd (S)
Skicka E-post

Riksdagsledamöter

Joakim Sandell
Tjänstgörande riksdagsledamot
Skicka E-post
Hillevi Larsson
Tjänstgörande riksdagsledamot
Skicka E-post
Jamal El-Haj
Tjänstgörande riksdagsledamot
Skicka E-post

Styrelse

Ordförande

Joakim Sandell

Telefon: 072-4676180

joakim.sandell@malmo.sap.se

Vice ordförande och kyrkopolitiskt ansvarig

Carina Svensson

Telefon: 073 -3545168

carina.e.svensson@malmo.se

Kassör

Leif Jakobsson

Telefon: 08-7864836, 070-3439759

leif.jakobsson@riksdagen.se

Ordinarie ledamot och facklig ledare

Erol Dramer

Telefon: 070-306 92 28

Erol.dramer.se

Ordinarie ledamot och studieorganisatör

Mathias Persson

Telefon: 073- 3123333

mathias4juli@gmail.com

Ordinarie ledamot och medlemsansvarig

Amani Loubani

Telefon: 073-950 10 57

amani_loubani@yahoo.com

Ordinarie ledamot och internationellt ansvarig

Juan-Tadeo Espitia

Telefon: 0769-455669

juan.espitia@malmo.se 


Ordinarie ledamot

Katrin Stjernfeldt Jammeh

katrin.stjernfeldt-jammeh@malmo.se

Ordinarie ledamot

Rose-Marie Carlsson

Telefon: 073-061 08 09

rossicarlsson@hotmail.com

Ordinarie ledamot

Stefan Pinjefors

Telefon: 073-426 13 29

stefan.pinjefors@gmail.com

Ordinarie ledamot

Neziya Rahman

Telefon: 076-199 86 29

nezija@hotmail.com


Suppleant

Hanna Sandberg

Telefon: 077-766 75 10

Hanna.sandberg2@gmail.com 

Suppleant

Andreas Schönström

Telefon: 0709-116897

andreas.schonstrom@malmo.se

Suppleant

Sven-Erik Rasmusson

Telefon: 070-471 43 01

sven-erik.rasmusson@telia.com

Suppleant

Mubarik Mohamed Abdirahman

Telefon: 070-429 54 14

mubarik_1982@hotmail.com

Suppleant

Ann-sofie Garsén 

Telefon: 070- 313 06 53

Ann-sofie.garsen@socialdemokraterna.se

Suppleant

Helena Weigel 

Telefon: 070- 622 04 12.

Suppleant


Adjungerad

Curt Jacobsson, Socialdemokrater för Tro och Solidaritet

Telefon: 073-391 59 43

curt.jacobsson@bredband.net

Adjungerad

Shler Bradostin, SSU Malmö

Telefon: 0700455196

shlerbradostin97@gmail.com

Adjungerad

Carina Nilsson, S-kvinnor

Telefon: 040-341261, 070-2465038

carina.nilsson.ks@malmo.se

Adjungerad

Anton Svensson, S-Studenter

Telefon: 0768554563

antonjsv@gmail.com

Adjungerad

Johanna Axerup, HBT S- förening

Telefon: 076- 899 55 47

johannaaxerup@gmail.com

Adjungerad och Valledare

Björn Gudmundsson, Expeditionen

Arbete : 040-6312236

bjorn.gudmundsson@socialdemokraterna.se

facebook Twitter Email